TRANS AM

Trans Am Records

Trans Am Race Winners by Class:

TA Class

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 31 GENTILOZZI PAUL
2 29 DONOHUE MARK
3 28 KENDALL TOM
4 22 PRUETT SCOTT
5 20 FELLOWS RON
6 18 AVE  TONY
6 18 PICKETT GREG
8 17 SCHROEDER DORSEY
8 17 RIBBS WILLY T
10 16 RUMAN  AMY
11 15 SHARP SCOTT
12 14 SAID BORIS
12 13 PETERSON DOUG
14 12 SIMO BRIAN
15 11 BRASSFIELD DARIN
15 11 FIX II PAUL
17 10 FRANCIS, JR. ERNIE
17 10 FOLMER GEORGE
19 9 DALLENBACH, Jr.  WALLY
20 8 FORBES-ROBINSON ELLIOTT
20 8 HOERR IRV

 

TA2 Class

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 20 (18) LAWRENCE CAMERON
3 12(2) BUFFOMANTE TONY
3 11(11) STRETCH BOB
4 10 ROBINSON GAR
4 5 (3) ANDRETTI ADAM
5 4 (4) HALSMER PETE 
6 4 (1) MACHAVERN DILLON
6 4 LEWIS SHANE
7 2 (2) AVE TONY
7 2 (2) RODGERS GREGG
7 2 (2) TUCKER SCOTT
11 1 (1) KEITH RON
11 1 LOSHAK LAWRENCE
11 1 (1) ROEHRIG KURT
11 1 (1) SKEEN MIKE
11 1 CREED SHELDON
11 1 MCALLISTER BRAD
11 1 NAPOLEON JOE

* parentheticals indicate TA2 class wins in multiclass format

TA3 Class

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 7 SEUSS DAVID
2 6 BODEN MARK
2 6 KEZMAN TIM
2 6 SAUNDERS LEE
2 6 GRAY TIM
6 5 MUELLER RANDY
6 5 STREIMER STEVE
8 3 BODEN MARK
8 3 CAMUS MICHAEL
8 3 BERKELEY JASON
11 2 AQUILANTE ANDREW
11 2 SNOW RUSS
11 2 LUX CINDI
11 2 KINSLAND RANDY
15 1 KEZMAN TIM
15 1 BETTS NORM
15 1 GREENE JERRY
15 1 MILLS MICKEY
15 1 RAGGINGER MARTIN
15 1 SAWINSKI CLINT
15 1 SEFERLIS FERNANDO
15 1 MCQUARRIE TYLER
15 1 BRINKOP WILLIAM

*all TA3 class races have been in a multiclass format


TA4 Class

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 23 FRANCIS, JR.  ERNIE
2 7 NAPIERALSKI TODD
2 7 KLEEMAN BRIAN
4 3 KENT, JR. STEVE
4 3 MARTIN DEAN
4 3 CASSARO CHUCK
7 2 DREIER GUY
8 1 BODLE ROB
8 1 CHAN JOE
8 1 ELLIS THOMAS
8 1 FICHTER JASON
8 1 MAUGERI CAMERON
8 1 RICCI DAVE
8 1 ENTWISTLE ANDREW
8 1 PESEK JR
8 1 LEWIS SHANE

*all TA4 class races have been in a multiclass format


All Classes, All Time, Combined

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 33 FRANCS, JR ERNIE
2 31 GENTILOZZI PAUL
3 29 DONOHUE MARK
4 28 KENDALL TOM
5 22 PRUETT SCOTT
6 21 TULLIUS BOB
6 21 LAWRENCE CAMERON
8 20 FELLOWS RON
8 20 GREGG PETER
10 18 AVE TONY
10 18 PICKETT GREG
12 17 RIBBS WILLY T.
12 17 SCHROEDER DORSEY
14 16 RUMAN AMY
15 15 SHARP SCOTT
16 14 SAID BORIS
17 13 PETERSON DOUG
17 13 FOLLMER GEORGE
19 12 SIMO BRIAN
19 12 KWECH HORST
19 12 BUFFOMANTE TONY
22 11 STRETCH BOB
22 11 BRASSFIELD DARIN
22 11 FIX II PAUL
25 10 HALSMER PETE 
25 10 ROBINSON GAR
27 9 DALLENBACH, JR. WALLY
27 9 FORBES-ROBINSON ELLIOTT
27 9 ADAMOWICZ TONY
27 9 EVERETT BERT
31 8 HOERR IRV
31 8 TITUS JERRY
31 8 BAUER JOHN
34 7 JONES PARNELLI
34 7 SEUSS C. DAVID
34 7 NAPIERALSKI TODD
34 KLEEMAN BRIAN
38 6 SAUNDERS LEE
38 6 GRAF KLAUS
38 6 HAYWOOD HURLEY
38 6 GRAY TIM
38 6 HEIMRATH LUDWIG
38 6 PAUL JOHN
38 6 BODEN MARK
45 5 MUELLER RANDY
45 5 STREIMER STEVE
45 5 ANDRETTI ADAM
45 5 ROBINSON GAR 
45 5 BALDWIN JACK
45 5 EBBEN CLIFF
45 5 GLOY TOM
45 5 GREENWOOD JOHN
45 5 HANSEN JERRY
45 5 SHELTON MONTE
45 5 ANDREY GASTON
45 5 BOTHELLO GENE
45 5 DRISSI TONY

 

Trans Am Race Winners, Historic Classes:

TA5

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 2 KEZMAN TIM
2 1 BODEN MARK
2 1 FLYNN CONOR


GGT

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 4 GRAY TIM
2 1 SEUSS C. DAVID
2 1 CASSARO CHUCK
2 1 TUCKER SCOTT
2 1 HEYLEN JAN


GTA

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 2 KELSO STEVE
1 2 REVAK RUDY
2 1 BARBER TIM
2 1 DREIER GUY
2 1 MILLER BUTCH


Category I

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 5 BOTHELLO GENE
2 4 BAUER JOHN
3 3 FUERSTENAU BRIAN
4 2 MAGGIACOMO JOCKO
4 2 WEAVER RON
6 1 MAAS WALT
6 1 ADAM  BILL
6 1 BAGLEY TOM
6 1 CARLEN GARY
6 1 CHAMBERLAIN JOE
6 1 ENGELS NICK
6 1 HAGER DON
6 1 HUBER JOHN
6 1 LAZIER BOB
6 1 MATKOVICH BOB
6 1 MISURIELLO PAUL
6 1 MUNIZ MIGUEL
6 1 WOOD  JOHN


Category II

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 21 TULLIUS BOB
2 20 GREGG PETER
3 6 HEIMRATH LUDWIG
3 6 PAUL JOHN
5 4 PICKETT GREG
6 3 FOLLMER GEORGE
6 3 HAYWOOD HURLEY
6 3 SHELTON MONTE
9 2 HAGESTAD BOB
9 2 SHAFER CARL
11 1 HANSEN JERRY
11 1 MILLER PAUL
11 1 WOODS ROY
11 1 AKIN BOB
11 1 SHAW, JR. HAL
11 1 THOMAS TUCK


Under 2

RANK WINS LAST NAME FIRST NAME
1 11 KWECH HORST
2 9 GREGG PETER
2 9 EVERETT BERT
4 7 ADAMOWICZ TONY
5 5 ANDREY GASTON
6 2 POSEY SAM
6 2 BAKER FRED
6 2 MIDGLEY LEE
9 1 FORBES-ROBINSON ELLIOTT
9 1 TITUS JERRY
9 1 AXELSSON STEN
9 1 BOWMAN WILLIAM
9 1 EYERLY MIKE
9 1 GARDNER FRANK
9 1 JOHNSON ALAN
9 1 MOFFATT ALLAN
9 1 PAULY JOHN
9 1 PROVENZANO VIC
9 1 RINDT JOCHEN
9 1 SCHUSTER PETER
9 1 SMOTHERS DICK
9 1 THEODORACOPULOS HARRY
9 1 WACHS ED
9 1 WINKLER MONTY
9 1 WRIGHT GARY
9 1 ZIEREIS HANS

 

Class wins last updated 1/30/2018

 

2018 Trans Am

NEXT RACE

Jun 01 - Jun 03
Sonoma Raceway
Sonoma, CA
Event Details